אודות

תורה דוג’ו נוסד בעיר ניו יורק בשנת 1967 על ידי חיים סובר, פרופסור באוניברסיטת “ישיבה” ורב אמן בכיר באמנויות הלחימה המזרחיות. מסלול ההכשרה בתורה דוג’ו הוא רב תחומי. בשנים הראשונות התלמיד רוכש יסודות בקראטה יפני מסורתי בתוספת מרכיבים משיטות קוריאה ואוקינואה. אחרי רכישת החגורה השחורה, הדגש בלימוד עובר לאמנויות הסיניות והתלמיד נחשף לעולם ה-”גונג פו”, ה-”טאי צ’י”, ה-”בא גואה”, העגור הלבן, הדרקון-נמר ועוד. בנוסף ללחימה ולתנועה, דגש רב ניתן לתרגול הנשימה, המדיטציה וה-”צ’י גונג” (כלומר שימוש בנשימה לפיתוח ה”צ׳י” – אנרגיה חיונית – למטרות מיוחדות כגון לחימה או ריפוי).

“תורה” פירושה ביפנית – נמר. “דוג’ו” הוא הרי בית הספר לאמנויות הלחימה או בתרגום אחר – “שערי הלמידה”. השם מעיד גם על שורשיה היהודיים של השיטה. השיטה החלה באוניברסיטת “ישיבה” בעיר נו יורק במטרה ללמד הגנה עצמית ליהודים. רב האומן סובר משלב בשיטה עקרונות מן הפילוסופיה היהודית לצד אלה מהמזרח.

קראטה

קראטה (אמנות היד הריקה) היא אמנות לחימה בידיים וברגלים חשופות, שמקורה באי אוקינואה. באי, שהיה נתון תחת כיבוש סיני ולאחר מכן יפני משך שנים רבות, היה אסור להחזיק בכלי נשק. האוקינואים פיתחו תורות לוחמה ביד ריקה וכן שימוש בכלים חקלאיים פשוטים ככלי נשק. סגנון לחימה זה הושפע מטכניקות סיניות דומות שמקורן בסגנונות הלחימה שפותחו במנזר שאולין על ידי נזירים בודהיסטים. מייסד הקראטה המודרני, גיג׳ין פונקושי (1869–1957) שחי ביפן, ניסה לאחד את הסגנונות האוקינואים השונים והפיץ את הקראטה ביפן.

  תוכנית הלימודים

התלמידים מתחילים את מסלול ההכשרה בלימוד טכניקות בסיסיות כגון:  עמידות, חסימות, מכות ידיים ובעיטות. אחרי רכישת מיומנות בטכניקות אלה, התלמיד מוכן להתחיל לתרגל תרגילי לחימה בסיסיים וכן סדרות תנועה מובנות: ה”קאטות”. הקאטות הן סדרות מובנות של לחימה כנגד אויב דמיוני. הקאטות מתקדמות ברמת הקושי והמורכבות שלהן ומהוות את הבסיס לשיטת דירוג התלמיד ולהענקת החגורות. בהמשך התלמיד לומד לחימה חופשית ומודרכת בזוגות. נושא ההגנה העצמית והתגובה הנכונה בפני אלימות מלווים את ההוראה מיומה הראשון. בהמשך הדרך,  מתאמנים התלמידים בשבירת בלוקים מבטון ולְבֵנָים. חשיבות העיסוק בשבירה היא בהמחשה ובהפנמת הביטחון העצמי של התלמיד ביכולותיו ובטכניקה שרכש.

תורה דוג’ו הוא שיטת אמנויות לחימה מסורתית ויש בו דגש רב לנשימה ומדיטציה. תרגילי “צ׳י גונג” מתורגלים בסוף כל אימון.

יש להדגיש כי במוקד השיטה עומדים השגת שיווי משקל פנימי ושליטה בחיים. אלה נלמדים באמצעות ההיבטים הפיזיים והמדיטיביים של אמנויות הלחימה. מתוספת לכך יכולת ההגנה העצמית. מטרתנו היא שתלמידינו יתחזקו מנטאלית ופיזית ויפתחו מודעות עצמית וביטחון עצמי.

 טאי צ’י צ’ואן

הלימוד בטאי צ’י צ’ואן מתחיל ברכישת מיומנות בתנועות הטאי צ’י הבסיסיות. התרגול הוא פשוט, רך ואיטי, כך נרכשת שליטה בגוף, במחשבה ובנשימה.

כאשר התלמיד רכש מיומנות בתנועות הבסיסיות, הוא מתחיל ללמוד את ה”צורות” של הטאי צ’י צ’ואן. הצורה הקצרה של צ׳אנג מאן צ’ינג (60 תנועות בסגנון יאנג), אחר כך הצורה הארוכה בסגנון יאנג (100 תנועות) ומאוחר יותר צורות חרב ותרגול זוגי מובנה בסגנון יאנג.

יש הדגש בתרגול “Push Hands”, תרגול מסורתי בזוגות. התרגיל עוזר לנו להבין טוב יותר את היסודות הפילוסופיים של הטאי צ’י צ’ואן. בתרגול הבודד, אנו לומדים לשלוט בתנועה שלנו ולנוע מתוך מדיטציה. בתרגול “Push Hands” אנו רוכשים הקשבה ורגישות לתנועת וכוונות בן הזוג, שליטה וריסון האגו והבנה טובה יותר של עקרונות ה”ין” וה”יאנג”.

בשלבים מתקדמים יותר, חלק מן התלמידים בוחר ללמוד סגנונות טאי צ’י נוספים: צ’ן, וו, סון, הדרקון השוחה ובה גואה.

הגנה עצמית

הגנה עצמית היא מרכיב קבוע בהוראה בתורה דוג’ו. בנוסף, אנו מעבירים סדנאות בהגנה עצמית לאנשים שלא לומדים אמנויות לחימה. סדנאות אלה כוללות בדרך כלל מספר מפגשים בהם אנו מלמדים טכניקות פשוטות ויעילות להיחלצות ממצבי סכנה. יותר חשוב, אנו מדגישים מאד את פיתוח הערנות הדרושה כדי לא להיכלא ולחמוק ממצבי סכנה טרם קרו.  סדנאות מוצעות לקבוצות מעורבות וגם מופרדות לנשים, לאמהות ובנות ולמתבגרות.

אירועים מיוחדים בתורה דוג’ו

  • תלמידי תורה דוג’ו מכל הסניפים נפגשים כל שנה לסמינר בן יומיים בו המורים בשיטה מלמדים שיעורים מתקדמים לכל הרמות.
  • מייסד תורה דוג’ו, רב אמן ופרופסור חיים סובר, מבקר בישראל פעם בבשנה ומקיים סדנאות אימון אינטנסיביות לתלמידי ומורי תורה דוג’ו.
  • רב אמן הרמן קאוז, אחד מתלמדיו הבכירים של צ׳אנג מאן צ׳ינג (שהביא את הטאי צ׳י לארה״ב בשנות ה־60 ונחשב לאחד מבכירי המאסטרים בתחום בכל הזמנים), מבקר בישראל כל שנה ומקיים סמינר טאי צ׳י המתמקד ב”Push Hands”. הסמינר פתוח גם לאנשי טאי-צ’י מחוץ לתורה דוג’ו.
  • מדי שנתיים-שלש עורך תורה דוג’ו מופע פתוח לציבור הרחב שבו מדגימים קאטות מתקדמות, לחימה, שימוש בכלי נשק ושבירת אבנים ובלוקים.

Comments are closed.